omsz
>>
     OMSZ       IDŐJÁRÁS      ÉGHAJLAT      LEVEGŐKÖRNYEZET      ISMERET-TÁR   
OMSZ főoldal |  Szolgálatunkról |  Pályázatok, projektek |  Rendezvények |  Irodalom 
Felbontás: KicsiFelbontás: NormálFelbontás: KözepesFelbontás: NagyobbFelbontás: Nagy Copyright © 

Negyedik részjelentés konzorciumi szintű rövid összefoglalása

4-ik részfeladat megnevezése: WAsP modell futtatások és ezek eredményeinek értékelése.
5-ik részfeladat megnevezése: Napenergia potenciálok regionális skálájú feltérképezése.
13-ik részfeladat megnevezése: Ferde és függőleges felületekre jutó napenergia meghatározása.
18-ik részfeladat megnevezése: Szél- és napenergia előrejelzések készítése numerikus időjárás előrejelző modell segítségével.
Szakmai felelős: Országos Meteorológiai Szolgálat


A WAsP (Wind Atlas Analysis and Application ver. 8.0) programmal modellfuttatásokat végeztünk különböző bemenő adatokkal Kulcs és Szeged térségére. Az 1997-2002 globálsugárzás adatokból országos havi és évi térképsorozat készült. A ferde és függőleges felületekre eső napenergia kiszámítására program került kifejlesztésre, az eredmények táblázatos formában állíthatók elő.
A szél és globálsugárzás rendszeres nowcasting (6- 12 órás) előrejelzéséhez az amerikai MM5, a rövidtávú (12 óra-2 nap) előrejelzésére a francia együttműködés keretében kifejlesztett ALADIN modellek, a közép- és hosszútávú (2-20 nap) általános előrejelzések pedig főként a Reading-ből származó ECMWF modell felhasználásával készülnek. Az ECMWF modell 0-72 óra között 3 órás, 72-240 óra között pedig 6 órás időlépcsővel jelez előre szél adatokat 60 darab vertikális szintre, 40 km-es horizontális felbontás mellett. Az ALADIN modell 0-36 óra között óránként, 36-48 óra között pedig 3 óránként szolgáltat szélelőrejelzést 6.5 km-s horizontális felbontással. Lehetőség van az ALADIN modellen alapuló un. dinamikus adaptációra is, ez a módszer egy kisebb térség domborzatának pontosabb figyelembevételével készít előrejelzést, a jellemző rácstávolság 5km. A naponta négyszer futó MM5 modell 12 órára készít előrejelzést, 6 kilométeres rácsra. A modell a legfrissebb méréseket és az ECMWF előrejelzéseket használja fel számításaihoz. Lehetőség van az MM5-ön belül kisebb térségre finomabb felbontással szélelőrejelzést készíteni az un. Nest technikával, ilyen esetben akár 1 km-es horizontális felbontás is elérhető a szélelőrejelzésben. A prognosztizált mezők a HAWK rendszerben térképes formában is megjeleníthetők. Az előrejelzett és bekövetkezett szélsebességek eltérése átlagosan egy évre kb. 1.5m/s-t.

11-ik részfeladat megnevezése: Mérési adatok folyamatos begyűjtése adatbázis létrehozása
Szakmai felelős: Szent István Egyetem.


A SZIE és a Boreas Magyarország kft. 30 helyen végzett toronymérései alapján elkészült tájanként a hazai szélenergia potenciál helyzetének értékelése. Összefoglalva megállapítható, hogy az ország egyes területein, a jelentésben jelzett helyeken (térségekben) szélerőművek gazdaságosan telepíthetők, a berendezésekre megállapított feltételekkel, paraméterekkel. Alapvető kritérium, hogy a létesítéssel kapcsolatos összes szempont mellett a telepítésre kerülő berendezések évi 100%-os kapacitásra vonatkoztatott üzemóráinak száma 2100-nál nagyobb legyen. A mérésekből az a következtetés vonható le, hogy hazai körülmények között 90-110m-nél alacsonyabb generátor elhelyezések szinte sehol sem célra vezető. Tekintettel arra, hogy hazánkban kisebb a valószínűsége, hogy extrém szélviszonyok alakuljanak ki, emiatt "karcsúbb" magasabb tornyok is megfelelőek.

11-ik részfeladat megnevezése: Mérési adatok folyamatos begyűjtése adatbázis létrehozása.
Szakmai felelős: A Megavill-Mix kft.


220 oldalas részletes áttekintést készült a meglévő jogi szabályozásokról, állásfoglalásokról, tájékoztatókról, engedélyezési eljárásokat érintő követelményekről valamint a szélenergiával termelt villamosenergia előnyeiről.