omsz
>>
     OMSZ       IDŐJÁRÁS      ÉGHAJLAT      LEVEGŐKÖRNYEZET      ISMERET-TÁR   
OMSZ főoldal |  Szolgálatunkról |  Pályázatok, projektek |  Rendezvények |  Irodalom 
Felbontás: KicsiFelbontás: NormálFelbontás: KözepesFelbontás: NagyobbFelbontás: Nagy Copyright © 

Első részjelentés konzorciumi szintű rövid összefoglalása

1. részfeladat megnevezése: Adatfelmérés, adatok digitalizálása. Szél és napsugárzás adatok minőségellenőrzése, pótlása
Szakmai felelős: OMSZ

Eredmények:

A részfeladatban az 1997 és 2002 közötti időszakban az OMSZ automata mérőhálózatában mért, 10 percenkénti, digitalizált szél és globálsugárzás adatbázis ellenőrzését, pótlását szolgáló módszertan kidolgozására, programok kifejlesztésére és operatívvá tételére került sor. Elkészült a korábbi, papíron rögzített szélmérések digitalizálására alkalmas programcsomag. A módszerek illetőleg a programok elvi leírásait a részletes jelentés, továbbá a Szolgálat Adatbázis Módszertani Osztályának illetőleg a Méréstechnikai és Módszertani Osztályának belső munkautasításai, felhasználói programok leírásai tartalmazzák.
  • A szélsebesség, irány és lökés mérése az OMSZ automata állomáshálózatában 1997-óta egységesen Vaisala WAA 15 A típusú elektromos anemométerekkel és WAV 15 A típusú széliránymérő műszerekkel történik. A méréseket a WMO (Word Meteorological Organization - Világ Meteorológiai Szervezet) előírásai szerint rendszerint 10 méteres magasságban végzik, kivéve amikor a mérőtorony közelében zavaró tereptárgy (pl. magas fa, facsoport vagy épület) van. Az iránymérés pontossága ±2,8 fok, a sebesség mérésé 10 m/s alatt 0,1 m/s, felette 2%. A műszereket előírások szerint az OMSZ szélcsatornájában rendszeresen kalibrálják. A projekt során hatvan állomás tízperces alap adatait használtuk.
  • Globálsugárzás adatbázist 15 állomás (Győr, Sopron, Szombathely, Keszthely, Nagykanizsa, Pécs, Agárd, Baja, Budapest-Lőrinc, Szeged, Debrecen, Nyíregyháza, Kékestető, K-puszta, Szarvas) mérései képezték. Az adatbázis a mérőhelyekre vonatkozóan a vízszintes felületre a 0.3µm - 3µm tartományban érkező teljes rövidhullámú sugárzás, azaz a direkt és szórt sugárzás összegét, az ún. globálsugárzás 10 perces adatsorait tartalmazza. A mérésekhez egységesen minden mérőhelyen a Kipp&Zonen cég, CM11 típusú napsugárzás mérői kerültek felhasználásra, amely a szakirodalomban a WMO "high quality", illetve az ISO "secondary standard" minősítésével rendelkezik. A szenzorok mérési pontossága órás összegek esetében kisebb, mint 3%, napi összegek esetén pedig kisebb, mint 2%. A mérőeszközök kalibrálásához referencia etalon eszközként a HF 19746, Eppley típusú abszolút pirheliométert használja a Szolgálat, melyet a WMO szervezésében 5 évenként nemzetközi pirheliométer összehasonlításokon hitelesít a Davosi Sugárzási Világcentrumban. A referencia etalon által megtestesített hiteles mérési eredmények átvezetése a mérőhálózatban működő operatív mérőeszközökre az ISO 9001 minőségirányítási rendszerhez tartozó munkautasításában található meg.
  • A meteorológiai szolgálat hálózatában kb. 50 éven keresztül mechanikus rendszerű un. Fuess műszert alkalmaztak. A forgó tárcsára helyezett, piros skálázott papíron kék tinta nyomok jelzik a szélirányt, a szélútat és a széllökést. A papírok kézi kiértékelése hosszadalmas, nehézkes. A szkennelt fájlok automatikus, digitalizáló programmal történő kiértékelése során a papír és tinta árnyalatbeli különbségeit, a szalag méret változásaira, kopását, sérülését, a hibás elhelyezés korrekcióját is meg kellett oldani.