2024. február

Az enyhe januárt követően a nagyon meleg február következett. Több, mint 7 °C-kal tért el a sokéves átlagtól és a hosszú éghajlati adatsorban ez lett a legmelegebb február. Csapadék kevés hullott, csak a fele a megszokottnak.

3. ábra
Csapadékösszeg

A hónap folyamán kevés csapadék érkezett. Országos átlagban 18,6 mm volt a havi összeg. ez 50 %-a a sokéves átlagnak. Így a 33. legszárazabb február lett az elmúlt 124 év rangsorában. Hazánk legnagyobb részén 20 mm alatti havi összegeket figyelhettünk meg. Ennél magasabb havi értékeket az Északi-középhegységben, a Mecsekben és attól nyugatra, valamint Zala vármegyében regisztráltunk, ezekben a térségekben 25-40 mm közötti volt a havi összeg. Az Alföldön – főként a Tiszántúlon – 10 mm alatt maradt a csapadék mennyisége. A havi legalacsonyabb összeg Medgyesegyháza Bánkút-Rózsamajor állomáson adódott: 0 mm, a legnagyobb havi csapadékösszeget Szuha Mártaalmáson mértük (82,9 mm). A napi legnagyobb csapadékmennyiség Zalatárnokon hullott, február 11-én: 39,1 mm, zápor formájában.

4. ábra
A csapadékösszeg aránya az 1991-2020-as átlaghoz viszonyítva

A kevés csapadék miatt az anomália térképen a sokéves átlagnál szinte csak alacsonyabb láthatók. A 2. ábrán a sokéves átlagot elérő vagy meghaladó színezés csak azokon a területeken fordul elő, ahol az 1. ábra szerint minimum 35 mm csapadék érkezett. Ezek a térségek pedig: az Északi-középhegység, a Mecsek és attól nyugatra, valamint Zala vármegye. A Mátrában és a Bükkben a megszokottnak kb. a 120-140%-a hullott februárban. Az Alföld legszárazabb részein – Berettyó-Körös-vidék, Körös-Maros köze, Alsó-Tisza-vidék – viszont a sokéves átlag alig 10%-át figyelhettük meg.