Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

HungaroMet Nonprofit Zrt.

2024. augusztus 27. kedd

Az időjárási helyzet Európában

Szinte az egész kontinens időjárását egyetlen, délnyugat-északkeleti irányban hosszan elnyúló magasnyomású zóna alakítja. Emiatt a nyugatról érkező frontok csak a Brit-szigetek, valamint a Skandináv-félsziget fölé hoznak érdemi csapadékot. Bár Lengyelország és a Balti-államok keleti határa mentén is húzódik egy markáns hőmérséklet-különbségű zóna, ez a front nem aktív, felhőzet és csapadék nem kapcsolódik hozzá. Továbbra is 35 fokot meghaladó forróság jellemzi a Balkán-, valamint az Ibériai-félsziget időjárását. A Kárpát-medence az anticiklon déli peremén helyezkedik el, kedden még nedvesebb és labilisabb, majd szerdán már száraz levegő érkezik fölénk.

Magyarország időjárása

Hétfőn napos időben volt részünk kevés fátyol- és gomolyfelhővel. Hazánk nagy részén nem fordult elő csapadék, de egy-egy zápor kialakult. A hőmérséklet csúcsértéke 28 és 38 fok között alakult, a nyugati megyékben mértük az alacsonyabb értékeket. Az éjszaka második felében a Dunántúl nyugati felében erőteljessé vált a gomolyfelhő-képződés, több helyen fordult elő zápor, zivatar, helyenként felhőszakadás. Hajnalra általában 17 és 22 fok közé hűlt le a levegő, de az északi völgyekben 13, 16 fokot is mértek. Az elmúlt 24 órában a csapadék mennyisége a Dunántúl nyugati felén jellemzően csapadéknyom és 20 mm között változott, de például Letenyén 30, Pákán 39, míg Karakón 61 mm hullott.

Várható időjárás az ország területén szerda éjfélig:

Ma a napsütés mellett többfelé erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés, amelyből délután nagyobb számban alakulhatnak ki záporok, zivatarok. Ezek az éjszaka első felében fokozatosan megszűnnek, nagyrészt kiderül az ég. Holnap már országszerte sok lesz a napsütés, legfeljebb a Dunántúlon lehet több a gomolyfelhő, szerda délután a nyugati, délnyugati megyékben fordulhat elő zápor, zivatar. Az északkeleti szél elsősorban az Alföld keleti felén lehet élénk. Emellett zivatarok környezetében átmenetileg erős vagy viharos lökések előfordulhatnak.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 15 és 20 fok között alakul, de a hidegre hajlamos helyeken ennél hűvösebbet, míg vízpartokon, városokban ennél melegebbet is mérhetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet szerdán 30 és 35 fok között alakul.

Távolabbi kilátások csütörtöktől vasárnapig:

A hét további részében túlnyomóan napos idő várható kevés gomoly- és fátyolfelhővel. Csapadék nem valószínű. Folytatódik a hőség, a maximumok 32 és 37 fok között várhatóak.

HungaroMet: 2024. augusztus 27. 12:10 (10:10  UTC)  [pdhw]