Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

HungaroMet Nonprofit Zrt.

2025. április 2. szerda

Az időjárási helyzet Európában

Dél-Skandinávia fölött található magasnyomás hatására a térségben derült, napos, csapadékmentes az idő. Az anticiklon peremén azonban több ciklont is megfigyelhetünk az Atlanti-óceán, Észak-Skandinávia, a Kelet-európai-síkság nyugati része fölött, illetve az Égei-tenger térségében is sekély ciklont találunk, így több helyen is csapadékos az idő. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Pireneusi-félszigeten és Délnyugat-Franciaországban 20, 25 fok között alakul, de másutt is viszonylag enyhe az idő, még a legészakabbi tájakon is kevés helyen marad 5 fok alatt a maximum. Csütörtök estig a Kárpát-medence fölé előbb nedvesebb, hűvösebb, holnap már szárazabb és néhány fokkal enyhébb levegő áramlik.

Magyarország időjárása

Kedden kelet felől szakadozott, csökkent a felhőzet, és elsősorban a keleti országrészben naposra fordult az idő. Nyugatabbra azonban gomolyfelhők képződtek, amelyek összeálltak, és így jobban eltakarták a napsütést. Egy-két helyen gyenge, párcseppes eső előfordult. Az északi, északkeleti szelet főként a keleti megyékben, illetve az Alpokalja térségében kísérték erős lökések. A hőmérséklet csúcsértéke 11 és 20 fok között változott, a Nyugat-Dunántúlon, valamint Borsod térségében mérték az alacsonyabb értékeket. Éjszaka nagy területen kiderült az ég, a szél viszont több helyen élénk maradt, így hajnalra általában 4 és 10 fok közé hűlt le csak a levegő, de az északi határ mentén fagypont közeli értékek is előfordultak. Az elmúlt 24 órában lehullott csapadék mennyisége sehol sem érte el az 1 mm-t.

Várható időjárás az ország területén csütörtök éjfélig:

Ma északkelet felől fokozatosan növekszik, vastagszik a felhőzet, és főként az északi megyékben, késő délutántól pedig egyre inkább a Dunántúlon kisebb eső, zápor is előfordulhat. Éjszaka általában erősen felhős vagy borult idő várható, de a keleti országrészben szakadozottabb lehet a felhőzet. Hajnaltól az északi tájakon már elkezd csökkenni a felhőzet. Gyenge eső, zápor helyenként a Dunántúlon fordulhat elő. Csütörtökön általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett rövidebb-hosszabb napos időszakokra is számíthatunk, legfeljebb csak elvétve lehet zápor. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Az északi, északkeleti szelet napközben főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések, éjszakára azonban mérséklődik a légmozgás.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 3 és 9 fok között valószínű, de a kevésbé felhős és szeles északi részeken akár 0 fok közelébe hűlhet a levegő. A legmagasabb nappali hőmérséklet csütörtökön 14 és 18 fok között valószínű.

Távolabbi kilátások péntektől hétfőig:

Pénteken még kellemes tavaszias idő várható sok napsütéssel, ám szombaton napközben egy markáns hidegfront érkezik erős, viharos széllel, többfelé záporokkal, helyenként zivatarok is kialakulhatnak. Vasárnap és hétfőn is sok marad a felhő, helyenként még záporok, hózáporok előfordulhatnak. Nagy területen kísérik erős, vasárnap még viharos lökések az északias irányú szelet. Szombat délutántól jelentősen visszaesik a hőmérséklet, mely jóval a sokévi átlag alatt alakul majd, a maximumok a 10 fokot sem fogják elérni, ráadásul éjszakánként egyre többfelé térnek vissza a fagyok.

HungaroMet: 2025. április 2. 12:10 (10:10  UTC)  [pdhw]