Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

HungaroMet Nonprofit Zrt.

2025. május 24. szombat

Az időjárási helyzet Európában

A Skandináv-félsziget felett örvénylő ciklon hullámzó hidegfrontja a Baltikumon át egészen a Kárpát-medencéig elnyúlik. A front hatására sokfelé esik az eső, előterében pedig záporok, zivatarok alakulnak ki, így összességében sokfelé mértek 10-20 mm közötti, lokálisan ezt meghaladó csapadékmennyiséget. A front előtt a meleg levegő délies áramlással magasabb földrajzi szélességekig is eljut, nagy területen - többek között Moszkvában, sőt, még Szentpétervár térségében is - 26 fok körül alakul a csúcsérték, de a Balkán-félszigeten 30 fok is előfordul. A front azonban markáns, körülbelül 10 fokos lehűlést eredményez, hátoldalán általában 15 fok körüli értékeket mérnek a legmelegebb órákban. A Brit-szigetek fölé melegfront érkezett, amely ugyan csapadékos, de enyhe időt okoz. Eközben délnyugat felől magasnyomású zóna nyúlik Közép-Európa irányába, amelynek hatására szárazabb és naposabb az idő. A Kárpát-medencében a hétvégén nagyrészt nappali gomolyfelhő-képződésre számíthatunk, csapadéknak már kicsi az esélye.

Magyarország időjárása

Pénteken erősen felhős vagy borult volt az ég, csak átmenetileg és csupán rövid időre sütött ki kevés helyen a nap. Az ország északnyugati harmadának kivételével többfelé fordult elő eső, zápor. A hőmérséklet csúcsértéke többnyire 12 és 18 fok között alakult, de az Alföld délkeleti részén 19, 22 fokot mértek. Éjszaka nyugat felől egyre nagyobb területen csökkent a felhőzet, kiderült az ég, reggelre az ország keleti felére szorult vissza a hidegfront felhőzete. Ezzel párhuzamosan nyugat felől csökkent a csapadékhajlam is. Este a középső országrészben és keleten még többfelé fordult elő eső, zápor, a keleti határvidéken zivatar is, majd reggelre gyengült, szűnt a csapadék. Hajnalra általában 3 és 10 fok közé csökkent a hőmérséklet. Az elmúlt 24 óra során lehullott csapadék mennyisége csapadéknyom és 31 mm között változott.

Várható időjárás az ország területén vasárnap éjfélig:

Ma a keleti országrészben is egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet, a keleti határszélen maradhat tartósabban felhős az ég. Máshol gomolyfelhős, napos idő várható, a középső tájakon néhol futó záporral. Éjszakára szinte mindenütt kiderül az ég, majd holnap a napos reggelt követően ismételten nappali gomolyfelhő-képződésre van kilátás, majd délutántól a Dunántúl fölé vastagabb felhőzet érkezik, amelyből estefelé gyenge csapadék is előfordulhat. Az élénk északias szél ma északkeleten meg is erősödik.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 2 és 9 fok között várható, de az északi völgyekben egy-két fokkal alacsonyabb értéket is mérhetünk. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap 17 és 22 fok között várható.

Távolabbi kilátások hétfőtől csütörtökig:

Döntően sok napsütésre, illetve gomolyfelhőkre számíthatunk, elsősorban hétfőn fordulhat elő zápor, zivatar. Csütörtökön növekszik meg erősen a felhőzet, akkor hidegfront érkezése valószínű többfelé csapadékkal. A hőmérséklet szerdáig emelkedik, nagyjából a sokéves átlag környékén alakul, de csütörtöktől lehűlés várható.

HungaroMet: 2025. május 24. 11:50 (09:50  UTC)  [pdhw]