Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

HungaroMet Nonprofit Zrt.

2024. április 23. kedd

Az időjárási helyzet Európában

Több kisebb ciklont is megfigyelhetünk jelenleg a kontinens felett, ezért Európa több országában is csapadékos az időjárás. Finnországból, a balti államokból, Olaszország északi feléről és a Balkán-félsziget déli részeiről jelentettek több helyről is nagyobb mennyiségű csapadékot, északon, illetve az Alpokban havazik. Másutt ugyanakkor döntően anticiklonális hatások a meghatározóak, így többfelé napos az idő. A legmagasabb nappali hőmérséklet csak az Ibériai-félsziget délnyugati részein és az Égei-tenger déli szigetein haladja meg a 25 fokot, másutt a 20 fokos csúcsérték is ritka, sőt a Balti-tenger mentén 5 fok alatti maximumok jellemzőek. Szerda estig a Kárpát-medence időjárását ciklon alakítja, így sokfelé várható csapadék.

Magyarország időjárása

Hétfőn az ország keleti kétharmadán felhősen indult a nap, sőt északkeleten egy csapadékzóna okozott esőt, záport, ami csak a déli órákra hagyta el hazánk térségét. Délután országszerte erőteljessé vált a gomolyfelhő-képződés, helyenként az északi és középső országrészben fordult elő zápor, jégdara zápor. A légmozgás döntően mérsékelt volt, de a Nyugat-Dunántúlon és északkeleten megélénkült az északi szél. A hőmérséklet délutánra 8 és 15 fok közé emelkedett. Éjszaka a Dunántúl nagyobb részén beborult az ég, és a nyugati tájakon eső, a Kőszegi-hegységben és Sopron körül havas eső, havazás is előfordult. Keleten kevesebb volt a felhő. Hajnalra -2 és +7 fok közé hűlt le a levegő. Az elmúlt 24 órában lehullott csapadék mennyisége általában csapadéknyom és 8 mm között változott.

Várható időjárás az ország területén szerda éjfélig:

Ma a Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor, délen néhol zivatar is kialakulhat. Éjjel sokfelé eshet, de reggelre a déli tájakon megszűnhet a csapadék. Az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Szerdán nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább csak az ország északi felén valószínű eső, zápor, az északkeleti, keleti megyékben néhol zivatar is lehet. Az északi, északkeleti szelet ma sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések, éjszakára a nyugati tájakat leszámítva némileg mérséklődik a légmozgás. Holnap az Északi-középhegységet kivéve többfelé megerősödik a nyugatias szél.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 5 és 11, a Nyugat-Dunántúlon 2 és 5 fok között alakul. A legmagasabb nappali hőmérséklet szerdán a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul.

Távolabbi kilátások csütörtöktől vasárnapig:

A napsütés lesz túlsúlyban, de csütörtök hajnalban, valamint szombatra virradó éjszaka előfordulhatnak záporok, esetleg zivatar is. A hétvégén erőteljesen melegszik az idő, amely tartósnak ígérkezik.

HungaroMet: 2024. április 23. 12:00 (10:00  UTC)  [pdhw]