Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

Országos Meteorológiai Szolgálat

2021. július 26. hétfő

Az időjárási helyzet Európában

Kelet-Európa és Skandinávia nagy részének időjárását egy nagykiterjedésű anticiklon alakítja, melynek hatására ezeken a területeken jórészt napos, nyugodt az idő. Ezzel szemben Északnyugat-Európában több a felhő, arrafelé sekély ciklonális mező okoz záporokat, zivatarokat, például Délkelet-Angliában több tíz milliméternyi zúdult le rövid idő alatt. De előfordul csapadék a Földközi-tenger nyugati medencéjében is. A Kárpát-medence kedd estig ennek a ciklonális mezőnek az előoldalán helyezkedik el, így délnyugat felől egyre melegebb légtömegek érik el térségünket. A labilis légtömegben csak néhol fordul elő zápor, egy-egy helyen zivatar.

Magyarország időjárása

Vasárnap kora délutánra az északkeleti megyékben is megszűntek a záporok, és csökkent a felhőzet. Az ország nagy részén sokat sütött a nap, és csak a délutáni óráktól kezdett erőteljessé válni a gomolyfelhő-képződés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 27 és 35 fok között alakult. Éjszaka szórványosan alakult ki eső, zápor, az északkeleti megyékben egy-egy helyen zivatar is. Hajnalra 15 és 23 fok közé hűlt le a levegő. A ma reggelig lehullott csapadék mennyisége mérőállomásainkon általában csapadéknyom és 10 mm között alakult.

Várható időjárás az ország területén kedd éjfélig:

Délután a sok napsütés mellett fátyol- és gomolyfelhők is lesznek az égen. Csapadék főleg az északi, északnyugati megyékben alakulhat ki záporok, zivatarok formájában. Éjszaka a legtöbb helyen kiderül az ég, de maradhatnak felhősebb tájak is, és az északi, északkeleti tájakon további záporok, zivatarok még lehetnek. Holnap főleg fátyolfelhők lesznek túlsúlyban, de emellett gomolyfelhők is képződnek, azonban csak helyenként fordulhat elő főként az északnyugati, északi megyékben zápor, egy-egy zivatar. Napközben élénk, időnként erős lesz a déli, délnyugati szél.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 15 és 23 fok között alakul. A legmagasabb nappali hőmérséklet kedden 31 és 37 fok között várható, délkeleten lesz a legmelegebb.

Távolabbi kilátások szerdától szombatig:

A gomolyfelhők mellett sok napsütésre számíthatunk. Az időszak első részében csak helyenként, később már több helyen valószínű záporeső, zivatar.

HungaroMet: 2021. július 26. 12:10 (10:10  UTC)  [pdhw]