Időjárási Napijelentésről
Az Időjárási Napijelentés az Országos Meteorológiai Szolgálat hivatalos kiadványa, melynek célja, hogy képet adjon Magyarország előző napi időjárásáról, ugyanakkor a benne szereplő adatok csak elsődleges ellenőrzésen estek át, ezért hivatalos igazolásban nem használhatók.
Az első oldali szöveges jelentésben Európa és Magyarország időjárási helyzetről olvashatunk. Ugyanitt a rövid és középtávú előrejelzés mellett megtalálható az 1871 óta - az adott napon - Budapesten mért legmagasabb és legalacsonyabb hőmérsékletek, illetve a sokévi átlag, és az attól való eltérés. A belső oldalakon Magyarország meteorológiai állomásain mért, illetve észlelt hőmérséklet, csapadék, szél, napfénytartam, stb. adatok láthatók. Az egész Európát magában foglaló fronttérkép a negyedik oldalon tekinthető meg.
A régi korok meteorológusai is hasonló módon mutatták be a napi időjárási helyzetképet. Kezdetekben, a XIX. század végén a Magyar Királyi Országos Meteorológiai és Földmágnesességi Központi Intézet Időjárási sürgöny-jelentést adott ki, mely az akkori Magyarország területére vonatkozóan tartalmazott adatokat. Az elmúlt több mint 100 év során többször változott a Napijelentés formája, a benne feltüntetett meteorológiai elemek és állomások száma.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szakkönyvtárában megtekinthető és kutatható az Időjárási Napijelentés, melynek első – fennmaradt – példányát 1893. július 1-én adták ki és jelenlegi formáját 2012-ban nyerte el.
A kiadvány digitalizált formában megtalálható a honlapon, 2005-től kezdődően.
2015. július 8-tól az Időjárási Napijelentés kiadványában a radiációs minimum adat helyett az automatikusan mért felszínközeli hőmérséklet minimuma adat szerepel. További részletek olvashatók az OMSZ hírekben.

HungaroMet Nonprofit Zrt.

2024. április 22. hétfő

Az időjárási helyzet Európában

Kontinensünk északnyugati felén nagyrészt nyugodt az időjárás a Brit-szigetek fölött lévő anticiklon hatására. Ezzel ellentétben Közép- és Dél-Európa fölött több, kisebb ciklon örvénylik, melyek többfelé felhős, csapadékos időjárást alakítanak ki. A Kelet-európai-síkság fölötti légörvény nagy területen 30 mm körüli csapadékösszeget okoz, de a Balkán-félszigeten lehullik 20, néhol 40 mm-t meghaladó csapadékmennyiség. Kontinensünk legmelegebb régiója a Kelet-európai-síkság keleti fele, valamint Portugália és Spanyolország, arrafelé 20 fok felett alakulnak a csúcsértékek. A következő napokban jelenleg még a hazánktól nyugatra, délnyugatra örvénylő ciklon lesz hatással időjárásunkra, emiatt felhősebbre és csapadékosra fordul az idő, ugyanakkor enyhébb léghullámok is érkeznek.

Magyarország időjárása

Vasárnap a sok napsütést követően gomolyfelhők képződtek, illetve napközben dél felől egyre vastagabb felhők is érkeztek fölénk. Elszórtan előfordultak záporok, néhol az ég is megdörrent. Az északnyugati szelet csak kevés helyen kísérték erős lökések. A hőmérséklet délutánra 9 és 18 fok közé emelkedett. Éjszaka az ország északkeleti, keleti felén volt erősen felhős vagy borult az ég, a Dunától keletre fordult elő többfelé csapadék, de a Duna vonalának szélesebb sávjában is kialakultak záporok. Hajnalra 0 és +6 fok közé hűlt le a levegő, de a derült délnyugati határvidéken gyenge fagy is előfordult. Az elmúlt 24 órában lehullott csapadék mennyisége általában csapadéknyom és 28 mm között változott.

Várható időjárás az ország területén kedd éjfélig:

Ma döntően erősen gomolyfelhős lesz az ég, helyenként - a középső és északi tájakon - kialakulhat zápor. Éjszakára az ország keleti felén csökken a felhőzet, míg a Nyugat-Dunántúlon erősen megnövekszik, és arrafelé az éjszaka második felében eső, zápor valószínű. Holnap utóbbi területen erősen felhős vagy borult marad az ég. Másutt főként délutántól növekszik és vastagszik meg a felhőzet. Csapadék kedd délelőtt még csak az északnyugati területeken fordulhat elő, majd délutántól egyre többfelé valószínű eső, zápor, néhol délnyugaton zivatar. Ma az északias szelet a Nyugat-Dunántúlon és az északkeleti tájakon, majd holnap az északkeletire forduló szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések.

A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet döntően 2 és 7 fok között alakul, de északkeleten ennél pár fokkal hidegebb is lehet, néhol gyenge fagy nem kizárt. A legmagasabb nappali hőmérséklet kedden általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek.

Távolabbi kilátások szerdától szombatig:

Tovább tart a változékony, a sokévi átlagnál hidegebb időjárás. Az időszak elején sokfelé várható csapadék. A hét második felétől egyre melegebb időre van kilátás, már kevesebb helyen lehet zápor.

HungaroMet: 2024. április 22. 12:10 (10:10  UTC)  [pdhw]