HungaroMet: 2014. január 14. 13:11
11 szélsőséges időjárási rekord
Az Egyesült Államok két rekordot is tart: az egy perc alatt lehullott legnagyobb csapadékmennyiség, és a legmagasabb hőmérséklet is hozzá kötődik.
Egy szökött rab inkább feladta magát, hogy visszamehessen a börtönbe melegedni. Ez is jelzi, milyen hideg van az USA-ban. December óta sújtja a könyörtelen időjárás az országot. A minnesotai Brimsonban -40°C-ot, míg Chicagóban -27°C-ot mértek a múlt héten. A veszélyes hideg azonban (szerencsére) jócskán elmarad a világ legalacsonyabb hőmérsékletétől.
„Mindenkit érdekelnek a szélsőségek – a legmelegebb, a leghidegebb, a legszelesebb – ezért létrehoztunk egy szakmailag ellenőrzött adatbázist, amely ehhez nyújt segítséget” – mondja Randall Cerveny, a Meteorológiai Világszervezet munkatársa.
Milyen egyéb szélsőséges időjárási rekordok vannak? Cerveny segített kiválasztani néhányat a világ minden tájáról.
A legalacsonyabb hőmérséklet
A WMO által dokumentált legalacsonyabb hőmérséklet -89,2°C, amelyet 1983. július 21-én mértek Vostokban, az Antarktiszon. Igen, Celsius, nem Fahrenheit.
A napsugárzás hiánya, a tiszta égbolt és a kis vertikális átkeveredés miatt hosszú ideig és nagy magasságig (3420 m) nyugalomban marad a levegő, így tud ennyire lehűlni.
A legmagasabb hőmérséklet
Nyáron, egy átlagos 46,7 fokos júliusi napon szinte meg lehet sülni a kaliforniai Death Valleyben. De mielőtt az 1913-as rekord bekerült volna a rekordok könyvébe, a hivatalosan elismert abszolút maximum éveken keresztül 56.7°C volt, melyet később hibás mérésnek minősítettek.
A legnagyobb csapadék egy perc alatt
A rekord tulajdonosa az amerikai Unionville, ugyanis 1956. július 4-én 31.2 milliméter csapadék hullott egy perc alatt.
Összehasonlításként a szubtrópusi Hong Kongban a legsúlyosabb, fekete viharjelzést akkor adják ki, ha a csapadék meghaladja a 70 millimétert egy óra alatt.
A legnagyobb csapadék 24 óra alatt
A legnagyobb csapadék egy nap alatt a Denise ciklonból hullott a La Reunionbeli Foc-Foc-on, amely egy kis sziget az Indiai-óceán déli részén. 1825 milliméter eső esett 24 óra alatt 1966. január 7-én és 8‑án.
Legnagyobb jégesőből származó jég
1986. április 14-én a bangladesi Gopalganjban regisztrálták a legnehezebb „jégszemet”, amely jégesőből származik. A vihar 92 embert ölt meg, a legnagyobb jégdarab pedig 1,02 kg-ot nyomott a mérlegelésen.
A leghosszabb feljegyzett száraz időszak
A történelem leghosszabb száraz időszaka években mérhető. Több mint 14 évig nem volt egyetlen esőcsepp sem a chilei Aricában. 1903 októberétől egészen 1918 januárjáig kellett nélkülözni a csapadékot, ami összesen 173 hónapot ölelt át.
Legnagyobb hidegvízi gejzír
Andernachban, Németországban található a Geysir Andernach, amely általában 30-60 méter magasra fújja a vizet. A legnagyobb kitörés viszont elérte a 61,5 méteres magasságot, amelyet 2002. szeptember 19-én rögzítettek.
A hideg vizű gejzírek különböznek a természetben előforduló melegvizes gejzírektől. A hideg talajvíz fúrt kútból tör a felszínre. Az Andernach kút több mint 350 méter mély.
A leghidegebb út
Az orosz Kolyma autópálya (M56) a leghidegebb út a földön - a hőmérséklete egyszer -67,7°C-ig zuhant. A 2031 km hosszú útnak egy részét „Csontok útjának” is hívják, megemlékezve a Sewostlag Munkatábor foglyairól, akik az út építése során haltak meg, s lettek ott eltemetve.
Legnagyobb nem-poláris jégmező
Nem kell a sarki régióban élni, hogy hatalmas jégmezőkkel találkozzunk. A legnagyobb poláris övezeten kívüli jégmezőt a kanadai Yukon jegyzi, pontosan 21 980 km2-es nagyságával a Kluane Nemzeti Park és Rezervátum területén.
A legnagyobb sivatag
Nem, nem a Szahara.
A sivatag meghatározás szerint olyan terület, ahol nem, vagy csak nagyon kevés csapadék hullik. Ezek alapján a világ legnagyobb sivataga az Antarktisz, amely 14 millió km2, s a feljegyzések szerint mindössze 50 milliméter csapadék esik évente.
A 9.1 millió km2-es Szahara a Guinness Rekordok szerint csak a legnagyobb forró sivatag.
A legalacsonyabb hőmérsékletű lakott terület
A leghidegebb állandóan lakott hely a szibériai Oymyakon falu Oroszországban.
A hőmérséklet 1933-ban -68°C-ig csökkent, amelynél csak az Antarktiszon mértek alacsonyabbat.
Néhány szélsőséges időjárási feljegyzést a Guinness Rekordok Könyve is tartalmaz, amelynek 2013-as legfrissebb kiadása 2012. szeptember 13-án jelent meg.