HungaroMet: 2012. szeptember 26. 07:46
Hivatalosan is elismerhetik az új felhőfajtát?
1951 óta nem került a hivatalos jegyzékbe új felhőfajta. Ez a sorozat most megszakadhat az amatőr észlelők által felfedezett „undulatus asperatus” típussal. Nevét a jelenleg használt latin osztályozási rendszer szerint kapta. Jelentése „kevert hullámok”, ugyanis úgy néz ki, mint egy hullámos takaró, amely részben, vagy egészben befedi az eget.
Az első kép az Undulatus asperatusról. Cedar Rapids, Iowa, 2006.
Először 2006-ban készült kép a felhőről az iowai Cedar Rapidsban. Azóta a meglehetősen bonyolult formációt látták már Franciaországban, Norvégiában, Devonban, Middlesbroughban és Skóciában is.
A Readingi Egyetem egyik hallgatója doktori disszertációját írta az új felhőfajta kialakulásának okairól. Kutatásai során egy modellt is készített, amely szimulálja a felhő képződését. Így fedezte fel, hogy kialakulása sok hasonlóságot mutat a mammatus típussal, csak ebben az esetben a szél közrejátszása hullámszerű formát eredményez. Ez lehet az egyik indok, amiért érdemes új típusként felvenni a felhők jegyzékébe.
A brit Cloud Appreciation Society (CAS, Felhő Értékelő Társaság) már tett lépéseket annak érdekében, hogy a Meteorológiai Világszervezet (WMO) hivatalosan is elismerje a felhőtípust. Ez viszont csak akkor történhet meg, ha a Meteorológiai Világszervezet felveszi az undulatus asperatust referencia könyvébe, azaz a Nemzetközi Felhőatlaszba. Utóbbi azonban 1975-ben jelent meg utoljára, s az interneten sem elérhető.
Gavin Pretor-Pinney, a CAS elnöke elmondta, hogy a témával kapcsolatban további kutatásokat is végeznek a Readingi Egyetemen. Véleménye szerint a felhő kialakulása válaszokat tartogathat a hőmérséklettel és a globális felmelegedéssel kapcsolatos kérdésekre is.
forrás: http://www.wmo.int/