Szöveges figyelmeztető előrejelzés
Figyelmeztető előrejelzés Magyarország területére 2024.09.15. vasárnap éjféligSZOMBAT ESTÉTŐL ERŐS SZÉLVIHAR A DUNÁNTÚLON
Szél:
A Dunántúlon a legerősebb széllökések egyre nagyobb területen meghaladják a 70 km/h-t. Estétől kiemelten a Soproni-hegység, Kőszegi-hegység, illetve a Bakony és a Balaton környezetében 90-110 km/h, késő estétől akár 110-120 km/h-t meghaladó széllökések is előfordulhatnak. Az időjárási helyzetre való tekintettel a legmagasabb fokú, piros riasztás is kiadásra kerülhet elsősorban a fent említett térségekben, különösen a vasárnapra virradó éjszaka során. Vasárnap napközben viharos széllökések továbbra is előfordulhatnak a Dunántúlon (egyre inkább a nyugati részeire korlátozódva), a 90 km/h-t meghaladó széllökések gyakorisága, majd esélye is fokozatosan csökken. Vasárnap este már csak kevés helyen lehet viharos széllökés.
Nagy csapadék:
Fokozatosan erősödik a csapadék intenzitása, egyre nagyobb területen várható eső. A szombat délutántól vasárnap délutánig tartó 24 óra alatt a lehulló csapadék mennyisége az ország túlnyomó részén meghaladja a 20 mm-t, a csapadék intenzitása az éjszakai órákban lesz a legnagyobb. A Dunántúlon és az Északi-középhegységben nagy területen 30 mm-t meghaladó csapadékösszeg valószínű, lokálisan 50 mm feletti mennyiség is hullhat. Az Alföld egyes részein (legnagyobb eséllyel a keleti területein) lesz, ahol nem éri el a csapadékmennyiség a 20 mm-t.
Megjegyzés: Vasárnap délután az északi területeken egy-egy intenzív záport dörgés, villámlás kísérhet.
2024.09.14. 17:43 HungaroMet Nonprofit Zrt.
Felhívjuk a figyelmet, hogy a legkorszerűbb eszközök és módszerek, szakmai ismeretek alkalmazása ellenére sem lehetséges minden esetben megfelelő időelőnnyel, a megfelelő szintű veszélyjelzés kiadása!
Egy térségre kiadott figyelmeztető előrejelzés, riasztás azt jelenti, hogy az időjárási feltételek kedvezőek az adott veszélyes időjárási esemény kialakulásához a figyelmeztetett, riasztott és az ahhoz közel eső területeken. A figyelmeztető előrejelzés és riasztás így nem jelent garanciát az adott veszélyes időjárási esemény bekövetkezésére az érintett terület egy adott pontján.
A harmadik és a negyedik napra szóló térképes formátumú figyelmeztető előrejelzések általában nagyobb bizonytalansággal terheltek, emiatt a várt eseményekhez közeledve folyamatosan kövessük a figyelmeztetéseket és – 24 órás időtávon belül – a riasztásokat!
A veszélyjelzésről és a veszélyjelzés korlátairól bővebben itt olvashat.